حضور رئیس و اعضاء هیئت امنای موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام در دفتر حضرت آیت الله بطحائی گلپایگانی |
   

حضور رئیس و اعضاء هیئت امنای موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام در دفتر حضرت آیت الله بطحائی گلپایگانی

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام: رئیس و اعضاء هیئت امنای موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام با حضور در دفتر آیت الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله بطحائی گلپایگانی در این دیدار با تقدیر از اقدامات علمی، پژوهشی و فرهنگی موسسه امام موسی کاظم علیه السلام اظهار داشت: باید توجه داشته باشید که امروز شما کار بسیار مهم و ارزشمندی در دست اقدام دارید چراکه موقعیت اسلام به خصوص وضعیت شیعه به مراتب نسبت به گذشته پیچیده تر شده است.

ایشان ادامه دادند: با وجود همه جنایت هایی که در زمان بنی امیه و به ویژه بنی العباس علیه شیعیان صورت گرفت باید توجه داشت به دلایل مختلفف حساسیت دوران کنونی، حساسیت خاصی است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، انقلاب اسلامی را تبلور تشیع دانست و ابراز داشت: انقلاب اسلامی تشیع را تبلور بخشید و در حقیقت آن سیره و روش استقلال طلبی، ظلم ستیزی، مبارزه با استبداد و بیدادگری و دفاع از حقوق عمومی را تحقق بخشید و از این رو حکامی که در دنیا عنکبوت وار مردم خود را در چنگال گرفته بودند به شدت ناراحت کرد و موقیعت آنان را به خطر انداخت.

ایشان افزود: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی اتاق فکر مستکبران در این اندیشه است که این جرئتی که ملتها پیدا کردند از کجا پیدا آمده است و همه به این نتیجه رسیده اند که منشاء این قیام ملتها بر عیله ستمگران حاکم بر آنها، انقلاب اسلامی ایران است ولو اینکه ما خود در روند دستیابی به آرمانهای انقلاب نقص هایی داشته ایم اما نظاممان انگیزه اش انگیزه اسلام ناب است و این هدف مقدس را دنبال می کنیم.

آیت الله بطحائی گلپایگانی تصریح داشتند: امروز وظیفه همه شیعیان بالاخص ما ایرانی ها و به ویژه روحانیت این است که این نظام اسلامی را با همه وجود حفظ کنیم چرا که این نظام، آرزو و هدف همه انبیاء و اولیاء الهی بوده است اما از آنجا که حکومت الهی متشکل از مقوله امام و امت است و تاکنون ملتها همراه نبوده اند حکومت الهی محقق نشده است و این برای اولین بار در تاریخ بشریت است که این ایده انبیاء و اوصیاء در این سرزمین به وقوع پیوسته است.

ایشان خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی یعنی اجرای مشیت تشریعی حضرت احدیت در بین مردم و این آرزوی همه انبیاء الهی بوده است.

استاد برجسته حوزه و دانشگاه، حضور مردم در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی را یادآور شد و بیان داشت: عده ای به وظیفه خود در قبال انقلاب به دلایل مختلف عمل نکردند اما در هر حال خواست الهی این است که آرمانهای این مسیر باقی بماند و هرگاه مردم در جایی احساس می کنند دشمن می خواهد یک زمینه ای برای نفوذ به وجود بیاورد انصافا با همه وجود به صحنه می آیند. لذا مردم ایران در این انقلاب «خیر امه » بودند او از امت همه انبیاء الهی بیشتر به وظیفه خود عمل کردند؛ و این امر خود تکلیف را برای روحانیت بسیار افزایش می دهد از جمله این کاری که شما اقدام کردید واقعا بسیار بجا و مهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در ادامه توصیه نمود: اکنون که در مرحله تحقیق و پژوهش هستید باید توجه داشته باشید که خاصیت تحقیق و پژوهش این است که ندیده ها و نگفته ها را بررسی کنیم و در اختیار دیگران بگذرایم.

ایشان مسئله تفرقه میان مسلمانان را مسئله مهم جهان اسلام عنوان کرد و بیان داشت:  یک نکته مهم این تفریق و تفرقه میان شیعه و سنی است، در حالی که سنی یعنی پیروان سنت پیغمبر(صلی الله علیه وآله) و ما شیعیان کدام سنت از پیغمبر(صلی الله علیه وآله) را ترک کردیم که سنی نیستیم؟! ما که از تولد تا مرگ پیرو سنت هستیم! چرا ما را از سنت منها می کنید و به عنوان یک اقلیت به ما نگاه می کنید؟!

آیت الله بطحائی گلپایگانی با تاکید بر نقشه استکبار مبنی بر ایجاد تفرقه میان مسلمانان خاطرنشان کرد:  باید مشخص شود این تفرقه از چه زمانی و توسط چه کسانی به وجود آمده است و انگیزه آنان از ایجاد این اختلاف چه بوده است. قطعا این یک طرح استعماری است؛ این طرح صاحبان زور و زر است تا بتوانند بر مسلملنان حاکم شوند و جامعه اسلامی را تکه تکه کنند.

ایشان ادامه دادند: تفرقه و جدایی بین مسلمانان بر خلاف نص صریح قرآن است، پیامبر گرامی اسلام در ابتدای ورود به مدینه انصار و مهاجرین را با هم برادر و یکی کرد تا در میان آنان اختلافی رخنه نکند،  با وجود یکی بودن کتاب و پیامبر و قبله این اختلافات شدید میان مسلمانان از کجا نشئت می گیرد؟! در حالی که در گذشته اصلا این اختلافات تا این حد بروز و ظهور نداشت. بی شک استعمار، برای اول بار سنگ شقاق و شکاف را در بین امت اسلامی بنا نهاد. این کاری است که باید در تحقیقات خود مورد توجه قرار دهید یعنی ریشه یابی و شناسایی جریاناتی که اختلاف بین شیعه و سنی را شعله ور کرده اند.

آیت الله بطحائی گلپایگانی در فراز دیگری از سخنان خود به سیره و زندگانی حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) پرداخت و بیان داشت: زندگی موسی بن جعفر(علیه السلام) سرشار از سرفصل های تحقیقاتی است از جمله اینکه «واقفیه» از زمان موسی بن جعفر(علیه السلام) پیدا شده است؛ در حالی که «علی بن ابی حمزه بطائنی» بسیار مورد توجه و عنایت موسی بن جعفر(علیه السلام) بوده است و نماینده آن حضرت بود تا جایی که وقتی بیمار می شود حضرت شربتی برای او می فرستد و او می نوشد و بهبود می یابد، اما وقتی حضرت از دنیا می رود وی از بازگرداندن اموالی که پیش او به امانت بود سرباز زد و حضرت رضا علیه السلام را انکار کرد. باید بررسی شود که انگیزه واقفیه چه بوده است؟ کسی که یک عمر نماینده موسی بن جعفر(علیه السلام) بوده است آن هم در آن وضع خفقان عباسی به چه انگیزه و دلایلی در میانه راه می ماند و امامت حضرت رضا(علیه السلام) را نمی پذیرد.

ایشان اذعان داشت: مسئله دوم مساله فرزندان امام موسی بن جعفر(علیه السلام) است، بین برخی از فرزندان ایشان با امام رضا علیه السلام اختلافاتی وجود داشته است چرا که اینان از مادران مختلفی بوده اند و این مساله در این موضوع بی تاثیر نیست. این اختلافات نیز باید بررسی شود و اینکه چطور می شود در بیت امام، یک معصوم و یک معصومه وجود داشته باشد و از سوی دیگر فرزندان دیگری هم باشند که به گونه دیگری رفتار کنند.

در ابتدای این دیدار بهمن بابیزان ریاست موسسه امام موسی کاظم علیه السلام، ارتحال آیت الله هاشمی و نیز حادثه جان باختن جمعی از آتش نشانان تهرانی در حادثه ساختمان پلاسکو را به نماینده مردم تهران در خبرگان رهبری تسلیت گفت.

وی همچنین با ارائه گزارشی از فعالیت های موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام ادامه داد: دانش نامه جامع امام موسی کاظم علیه السلام» به همت موسسه فرهنگی پژوهشی امام موسی کاظم علیه السلام کار تحقیقی و تدوینی خود را با تشکیل گروه های مختلف پژوهشی و فعالیت بیش از شصت نفر از محقیقن و صاحبنظران آغاز کرده است که امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم این دانش نامه را رونمایی کنیم. همچنین پژوهشکده نسب شناسی امام موسی کاظم علیه السلام در حال طی کردن مراحل نهایی اخذ مجوز می باشد که به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، همچنین کتابخانه تخصصی امام موسی کاظم(علیه السلام) که در حال حاضر بالغ بر ۳۸۰۰ عنوان جلد کتاب در آن جمع آوری شده و در حال افزایش است راه اندازی و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

بابیزان خاطرنشان کرد: انتشار مجله علمی پژوهشی امام موسی کاظم(علیه السلام) از دیگر اقدامات موسسه می باشد، همچنین به همت اعضاء هئیت علمی موسسه چندین عنوان کتاب حول محور شخصیت و سیره امام موسی کاظم(علیه السلام) تدوین و مراحل نهایی آماده سازی جهت چاپ را سپری می کنند- ۱ بهمن۹۵