دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
   

خبرگزاری خیمه

بازگشت به فهرست

فراهم آوردن عقلانیت و سنخیت بین امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف و مردم، تنها راه رفع موانع ظهور است – ۱۵ مرداد ۱۳۸۸

نظر شما ضعف عمده در آثار مکتوب مهدوی چیست؟

بطحایی گلپایگانی: مهدویت یک مسئله‌ای دیرپا و کهن است؛ همه چه به قدم، چه به قلم و چه به زبان دم از ظهور می‌زنند؛ همه سخن از ظهور می‌گویند؛ اما به نظر می‌آید که این سه بعد بیشتر به جنبه‌های ظاهری و شعاری قضیه می پردازند و به بطن قضیه و آن‌چه واقعاً زمینه ظهور را فراهم می‌کند، به نظر می‌رسد هرسه به دورند.

راهکار اجرایی جهت غنی سازی محتوایی کتابهای مهدوی چه می باشد؟

بطحایی گلپایگانی: راهکار اجرایی فراهم آوردن عقلانیت و سنخیت بین امام و امت است؛ غیبت حضرت بقیه الله موضوعیت نداشته و ندارد؛ این نیست که از اول خواست خدا بوده باشد یا از اول خداوند مشعلی افروخته باشد و این مشعل فروزان را در پس یک کوه یا یک حائلی قرار داده باشد.

اینکه گفتید باید میان امام و عقلانیت سنخیت باشد یعنی چه؟

بطحایی گلپایگانی: برای روشن شدن این قضیه یک مثال بزنم؛ امام علی(علیه السلام) ۲۵ سال خانه نشین شد و در آخر آرزوی مرگ کرد. به همین دلیل بالغ نبودن مردم بود که امام حسین(علیه السلام) به شهادت رسید؛ نابالغی و بی‌توجهی و خودکامگی و ظالم‌پروری و چاپلوسی مردم به دربارهای ستمگری باعث اصلاً آدرس امام هم گم شود؛ تا به جایی رسید که تبدیل به غیبت امام زمان شو.

وظیفه متولیان فرهنگی برای تعالی‌ بخشی به آثار مهدوی چیست؟

بطحایی گلپایگانی: اول سیره و سنت و آن‌چه آقا دارد در وجود خودشان و در درون خانه امور سیاسی و اداری و کل زندگی‌شان تبلور ببخشند، آن‌وقت مردم هم از آن‌ها دنباله‌روی می‌کنند؛ در حقیقت اگر مردم هم کج روی کنند، این ناشی از کجروی آن‌هاست.