قابل توجه شهردار محترم و اعضاء محترم شورای شهر تهران |
   

قابل توجه شهردار محترم و اعضاء محترم شورای شهر تهران

چرا اذان صبح در تهران شنیده نمی شود؟

حضرت آیت الله دکتر بطحائی گلپایگانی (نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری) در پیامی با اشاره به حدیث نبوی (بارها پیامبر خدا، به بلال می فرمود: ارحنا یا بلال – ای بلال، با اذان گفتنت به ما روح و نشاط ببخش، اذان بگو تا به نماز بایستیم) خواستار پخش اذان صبح در میادین و بوستان های بزرگ شهر تهران شد.

متن پیام معظم له بدین شرح می باشد:

شهر تهران که پایتخت ایران و ام القرای اسلام است می طلبد که صدای دلنشین اذان صبح بر فضای این شهر طنین انداز شود.

با توجه به موقعیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام اسلامی و الگو بودن تهران به عنوان پایتخت و ام القرای اسلام، می طلبد به لحاظ اهمیت شعائر اسلامی که قرآن مجید می فرماید: وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ – که قطعا اذان از مصادیق این آیه شریفه می باشد و نیز سنت نبوی در اهمیت اذان از آن جمله روایات که پیامبر اکرم فرمودند: مَن أَذَّنَ فی مِصر مِن أَمصارِ المُسلمینَ سِنهٌ وَجَبَت له الجنه-

لازم است دستور فرمایید این شعار مهم اسلامی را در اوقات سه گانه صبح و ظهر و شب بالاخص صبح از بلندگوهای میادین و بوستان های بزرگ اعلام شود و فضای شهر را با این نوای دلنشین عطرآگین نمایید.

قطعا موجب شادی و خرسندی خوبان و بیداری دل خفتگان می گردد و رضای حضرت احدیت و رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار را در
پی خواهدد داشت. که مَنْ سَنَّ سُنهً حَسَنهً فَلَهُ أَجْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا إلى‌ یَوْمِ القِیَامَه – که یادگاری از دوره تصدی شما خواهد بود.

توضیح قابل توجه و ضروری اینکه:

  • در پاسخ به برخی از عزیزان که مدعی هستند صدای اذن از مساجد محلات، موجبات آزردگی استراحت و بیماران می شود، لازم به ذکر است که اذان از میادین بزرگ و بوستان های بزرگی که خالی از سکنه می باشد با توجه به سیستم های صوتی جدید و مناسب و نوایی دلنشین که موجود است و در اکثر کشورهای اسلامی استفاده می شود، توصیه می گردد.

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

سید هاشم بطحائی گلپایگانی

۱ دی ۱۳۹۵